Nytt LowCarbon profilsystem: samme ytelse, men lavere CO₂-avtrykk

15. juni 2026

Med vårt nye LowCarbon-bæresystem kombinerer vi uendret ytelse med et betydelig lavere CO2-avtrykk ved å velge materialer og løsninger basert på sirkulær tenking allerede i designfasen.

Rockfon lanserer LowCarbon profilsystem med halvert CO2-avtrykk

Hos Rockfon mener vi at bærekraft begynner med sirkulær tenking allerede i designfasen. Materialene vi velger kan ha en enorm innvirkning på miljøavtrykket til de akustiske løsningene vi skaper.

Et eksempel er vårt nye LowCarbon profilsystem. Ved å bruke stål produsert i elektriske lysbueovner, med høyt innhold av gjenvunnet materiale, har vi utviklet et bæresystem med et CO2-avtrykk som er mer enn 50 % lavere enn standardversjonen.

Et bæresystem du kan stole på

Rockfon Chicago Metallic T24 2890 profilsystemet er sterkt og stabilt med et karakteristisk "klikk" som gjør installasjonen enkel. Med samme profilhøyde bærer det alle typer himlingsplater uavhengig av tykkelse og vekt og gjør integrering av ulike installasjoner enklere. Det kan også brukes til å skape synlige, delvis skjulte eller skjulte himlingsløsninger, noe som gir fleksibilitet i designvalg.

T24 2890-bæresystemet har brannutstansing som standard. Dette innovative designet sikrer at himlingsplatene forblir sikkert på plass under en brann ved å ta opp metallets ekspansjon. Denne viktige funksjonen bidrar blant annet til å holde evakueringsveier fri, noe som gir trygghet og økt sikkerhet for bygningen din og alle menneskene som befinner seg i den.

Smartere materialvalg

Bærekraft begynner med sirkulær tenking i designfasen. Materialene som velges har stor innvirkning på klimafotavtrykket til akustiske løsninger. Ved å samarbeide med leverandører som bruker elektriske lysbueovner og gjenvunnet stål, oppnås løsninger med betydelig lavere utslipp.

LowCarbon profilsystemet finnes i Matt White 11 og kan kombineres med alle himlingsplater.

 

Elektrifisering som nøkkelen

Stålproduksjon står for 7–9 % av globale utslipp fordi industrien tradisjonelt har brukt fossile brennstoffer. Elektriske lysbueovner bruker i stedet fornybar elektrisitet og kan bruke store andeler gjenvunnet stål som råmateriale – noe som dramatisk reduserer utslippene.

Vår stålleverandør ArcelorMittal har installert en elektrisk lysbueovn på sitt anlegg i Spania, noe som betydelig reduserer bruken av fossile brennstoffer i stålproduksjonen. ArcelorMittal matcher strømforbruket med kjøp av fornybare energikreditter (REC), noe som støtter utviklingen av fornybare energikilder. En annen viktig styrke ved elektriske lysbueovner er at de kan bruke høyt innhold av gjenvunnet stål som råmateriale, noe som erstatter ny jernmalm og unngår miljøpåvirkningen fra gruvedrift og transport.

Rockfon har investert betydelig i elektrifisering av egen produksjon. Selskapet installerte en elektrisk smelteovn i Frankrike i 1996 og fullfører nå elektrifiseringen av produksjonslinjen i Nederland. I 2024 investerte ROCKWOOL-gruppen 250 millioner euro i elektrifisering av steinullsproduksjon.

Det er verken billig eller enkelt. Men det er det som gjør at vi kan skape høytytende akustiske løsninger med lavere miljøpåvirkning – nå og i fremtiden.